Dyskryminacja kobiet w Polsce

Kobieta i mężczyzna różnią się od siebie w dużym stopniu. kobieta jest osobą słabszą od mężczyzny, niektórych prac nie jest więc w stanie wykonać tak dobrze jak mężczyzna i na odwrót.Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń”. Kodeks pracy w sposób następujący ujmuje problem równości kobiet i mężczyzn:Pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Dyskryminacja kobiet na rynku pracy jest aż nadto widoczna i nikt tego nie kwestionuje. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia prasowe, aby uświadomić zakres dyskryminacji kobiet: lepiej płatne oferty pracy adresowane są do mężczyzn, kobiety poszukiwane są głównie na stanowiska sekretarek lub asystentek dyrektorów. Posiadanie rodziny i dzieci stanowi poważną przeszkodę w znalezieniu atrakcyjnej pracy; wiadomo, obowiązki rodzinne wpływają negatywnie na wydajność pracy kobiet.Różnice w poziomie wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w Polsce nadal są wysokie – kobiety zarabiają średnio o 20 proc. mniej niż mężczyźni.

Znalazlam ostatnio pytanie na forum ,,Czy kobieta powinna wykonywac ciezka prace?,,Jeżeli ma do tego predyspozycje i ochotę, to powinna móc pracować gdzie chce tyle ze nie zgadzam sie ze ma pracowac tyle samo godzin co facet Nie przesadzajmy!  Ale jestem przeciwna narzuconej z gory zasady pracowania po 8 godz dziennie dla kobiet posiadajacych rodziny .Sama pracuje w firmie i kiedy przychodze do domu to tylko mysle o tym zeby tylko rzucic sie na kanape i chwile polezec a co gdybym miala kilkoro dzieci ?trzeba  iść do pracy i zarabiać a ile czasu przecietna rodzina jest w stanie  poświęcic wlasnej rodzinie?

Kobieta musi mieć możliwość wyboru, czy chce iść wcześniej do pracy, czy woli dłużej zostać z dzieckiem. Powinna także móc oderwać się od dziecka i spraw z nim związanych. Juz dawno nie funkcjonuje stereotyp, że to kobieta zajmuje się dziećmi, a mężczyzna zarabia.Kobieta jest zmuszona chodzic do pracy a powinna miec wybor czy swoj czas poswiecic dzieciom czy podjac prace.

Eksperci alarmują, że coraz mniej rodziców ma czas dla swoich maluchów. Niemal 70 proc. dzieci w wieku szkolnym nie jest przytulanych przez rodziców, połowa nie je z nimi wspólnych niedzielnych obiadów, a prawie, co trzecie nie spędza z rodzicami wieczorów, bo ci zbyt późno wracają z pracy .Badania zostały przeprowadzone przez Katedrę Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień.Po części winę za tą sytuacje ponosi obecny system pracy, który bardzo angażuje ludzi i jest dla nich wymagający.Rodzice nie mają czasu by wyjść z dzieckiem na spacer, odrobić wspólnie lekcje, czy poczytać książkę. Brak czasu dla dziecka, a co za tym idzie brak kontroli skutkuje problemami wychowawczymi.Polskie dzieci w wieku od jednego roku do lat dwóch przebywają w żłobkach aż o 12 godzin dłużej, niż ich rówieśnicy z innych krajów Unii.W europejskich statystykach możemy spotkać się ze stwierdzeniem „zatrudnienie matek, mających dzieci powyżej 3. lat”, jakby zakładano, że do tego wieku tylko matka zajmuje się dzieckiem.Niestety rodziny sa zmuszone do takiego rodzaju zycia ,panstwo nie daje im innych persypektyw .W Polsce istnieje falszywe przeslanie , że tylko praca nobilituje człowieka i uzasadnia jego istnienie. Opieka nad dziećmi została przekazana instytucjom. Dlaczego panstwo nie zastanawia sie nad wprowadzeniem zmian w kodeksie pracy i stworzeniu możliwości pracy na część etatu, która dawałaby prawa socjalne. W naszym kraju kobiety są zazwyczaj zatrudniane bez żadnych praw socjalnych.Przymus ekonomiczny zmusza kobietę do szybkiego powrotu do pracy.Mam wrazenie ze panstwa nie interesuje fakt  ze wnajmłodszych latach kształtują się więzi, emocje, relacje – na to jest potrzebny dla rozwoju dziecka czas.Kobiety staly  sie maszynkami do reprodukcji .Juz nie wspomne o kobietach Niewidzialnych ktore rezygnuja z pracy zawodowej na rzecz niepelnosprawnych dzieci sa przesuniete na margines.nie mogą liczyć na wynagrodzenie, świadczenia socjalne czy zabezpieczenia emerytalne.Tak duzo sie mowi o ochronie zdrowia ale dla panstwa jest bardzo wazne zdrowie ,,zdrowego ” dziecka chore jest kula u nogi i nie tylko chore dziecko ale rowniez rodzice jak gdyby byli zarazeni Tyfusem odizolowani i zapomnieni.Czy panstwo rządzone przez mężczyzn jest w stanie dostrzec problemy kobiet?

Annunci

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...