POLSKA SPI -LA POLONIA DORME

44 proc. młodych Polaków nie interesuje się polityką; scenę polityczna uważnie obserwuje 14 proc. – wynika z raportu ISP. Aż 77 proc. młodych osób uważa, z głównym celem ugrupowań politycznych jest zdobycie władzy i czerpanie osobistych korzyści przez szefów partii.  Tylko 7 proc. z nich uważa, że partie reprezentują ich interesy lub zwracają uwagę na to, co dla nich ważne.Co na to  Z. Nałkowska w “Granicy”?
Polska lat trzydziestych jest krajem, w którym władza należy do karierowiczów i ludzi pozbawionych skrupułów. Palące problemy społeczne przez lata niepodległości nie zostały rozwiązane, za to powiększyły się fortyny tych, którzy bezwzględnie dążyli do swoich celów

Mlodzi ludzie w Polsce czuja sie zagrozeni bezrobociem , w momencie spotkania  sie z problemem z nie  znalezieniem satysfakcjonującej pracy wybieraja  emigrację. Polacy nie czuja ze mają wplyw na dokonywanie  rzeczywistych zmian.Konsekwencja zwiazana z poczuciem braku perspektyw to narkotyki,przestepczosc w najlepszym razie wyjazd za granice .Polacy sa zrezygnowani ale pomimo ze zle oceniaja sytuacje polityczna  nie buntuja sie sa  organizowane akcjie protestacyjne ale jest ich bardzo malo .Faktem rowniez jest ze Organizacje pozarządowe są małe i nie mają możliwości zrobienia dużych akcji protestacyjnych. Ludzie uwazaja  że powinna zaistnieć  idealna partia, która nareszcie rozwiąże wszystkie problemy.Przypomne wam   J. Kochanowskiego “Odprawa posłów greckich”
Troja jest dla Kochanowskiego obrazem Polski, nierządzonego królestwa i zginienia bliskiego, gdzie ani prawa ważą, ani sprawiedliwość ma miejsce, a wszystko złotem kupić trzeba. Młódź wszeteczna zaś, która zniewieściała w wygodnym życiu, nie będzie w stanie bronić kraju w potrzebie, jest obrazem polskiej młodzieży. A. Frycz Modrzewski “O poprawie Rzeczypospolitej”
Polska wymaga wielu reform, przede wszystkim zaś zrównania obywateli wobec prawa. Modrzewski mówi o dwóch ojczyznach – szlacheckiej i plebejskiej, w których prawo różnie traktuje obywateli zależnie od stanu, do jakiego należą. Jednocześnie domaga się reformy polskiego szkolnictwa, jak i oddzielenia Kościoła od państwa. P. Skarga “Kazania sejmowe”
Polskę nękają choroby, które zagrażają jej istnieniu. Wśród nich Skarga wymienia między innymi osłabienie władzy królewskiej, skłócenie stanu szlacheckiego i innowierców. Jeśli Polacy nie podejmą prób leczenia tych chorób, Polsce grozi zagłada, którą autor ukazuje w obrazach stylizowanych na biblijne proroctwa.
Polska jest tonącym okrętem, który należy ratować. Ci którzy chronią tylko swój dobytek, pójdą na dno razem ze statkiem. Ci, którzy podejmują próby ratowania go, uchronią statek i swoje dobra.Co na to B. Prusa w “Lalce “ W. Potocki w  “Zabytkach  polskich”? ,sloww ich  przyblizaja nam rowniez nasza epoke w ktorej dzis zyjemy.
..Polacy zajęci są gromadzeniem majątków i życiem na pokaz. Dbając o wystawność i przepych, nie zauważają trudnej sytuacji kraju. Potocki przestrzega, że jeśli chcą zgromadzone dobra przekazać potomkom, muszą ratować ojczyznę. Bo jeśli ona zginie, zginą razem z nią.

A. Mickiewicz w”Dziadach czesci III” przedstawial
naród polski jako lawe, która pod twardą i zimną skorupą kryje wiecznie płonący ogień. Ci, co stoją na narodu czele, arystokracja, odznaczają się serwilizmem (bezwzględne podporządkowanie) wobec cara i Rosji. Ale młodzież jest pełna zapału do walki. Nie pogodziła się z utratą wolności i nigdy się nie pogodzi.
Polska z widzenia księdza Piotra jest cierpiącym Chrystusem. Rozpięta jest na krzyżu, który ma z trzech wyschłych ludów ramiona, znosi upokorzenia, ale nadejdzie dzień zmartwychwstania, kiedy ukaże się światu w pełni swojej chwały i wskaże innym drogę do wolności.

Prawda  opisana przez H. Sienkiewicza w “Trylogii”
Polacy są walecznym narodem, który choć ma wiele wad, w chwilach zagrożenia potrafi się zdobyć na niezwykła odwagę i bohaterstwo. Polska to kraj, który nękają liczne nieszczęścia, ale z każdego upadku potrafi się podnieść dzięki swoim obywatelom .Na koniec zacytuje wam J. Kochanowskiego “Pieśń o spustoszeniu Podola przez Tatarów”
Polska jest odbieżałem stadem, które drapają rozbójce wilcy, ponieważ ani pasterz nad owcami chodzi, ani ostrożnych psów za sobą wodzi. Jest to wyraźna aluzja do sytuacji, jaka wytworzyła się po ucieczce Henryka Walezego.
Jeśli najazd Tatarów na Podole nie będzie żadną nauką i nie doprowadzi do opodatkowania się na rzecz regularnej armii, nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

Na podstawie ostatnich badań, prowadzonych przez Reichsrassenamt uczeni niemieccy doszli do przekonania, że Polacy powinni być asymilowani do społeczności niemieckiej jako element wartościowy rasowo. Uczeni nasi doszli do wniosku, że połączenie niemieckiej systematyczności z polotem Polaków dałoby doskonałe wyniki.

Na koniec pozwolcie ze wam za cytuje tekst polakom znany;

Miałeś, chamie, złoty róg,
miałeś, chamie, czapkę z piór:
czapkę wicher niesie,
róg huka po lesie,
ostał ci sie ino sznur,
ostał ci sie ino sznur

Moze ktos w koncu  zagra dźwięk ktory wezwie nasz narod do obodzenia sie ?niech ktos w koncu zagra dzwiek dla naródu do walki z zaborcą do walki z politykami ktorzy grabia nasz kraj dla UE ktora nie wspolparacuje a tylko nakazuje traktujac nas polakow jak tania sile robocza.Jestem zmuszona wam  wspomniec  o tym jak kolejni raz są na Litwie okradani polacy- pisze “Kurier Wileński” w kontekście nowelizacji, kolejnej zresztą, „Ustawy o restytucji praw własności do pozostałości nieruchomości obywateli Republiki Litewskiej”. A więc litewscy Polacy znowu zostaną oskubani z grubych miliardów, czyli z dobrobytu, dobrego wykształcenia dla swoich dzieci i wnuków, rozwoju gospodarczego. http://gf24.pl/polscy-robotnicy-ograbiani-z-plac-w-kopenhadze/.

Minęło 25 lat od wprowadzenia kapitalizmu. Wmawia się nam, że jesteśmy nieudacznikami, że jesteśmy leniwi i głupi, że brak nam przedsiębiorczości. Żeby struktury państwa należycie funkcjonowały, to musi w nich znaleźć się miejsce rzemieślnik, lekarza, urzędnika, nauczyciela itd. Dzisiaj ławka oczekujących się wydłuża, gdyż nie dla wszystkich są miejsca pracy.Rzeczpospolita Polska musi zapewnić wszystkim swoim obywatelom minimum warunków dla zapewnienia egzystencji życia wynikającego z aktualnego rozwoju ekonomicznego kraju. Nie mamy nic przeciwko uczciwym i zamożnym, ale nie zgadzamy się na poniewierkę i nędzę najsłabszych.http://www.wilnoteka.lt/lt/artykul/bialorus-sprzedaje-dawne-polskie-majatki

Annunci

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...